Pielgrzymka do Łagiewnik

Pielgrzymka do Krakowa-Łagiewnik - 11 czerwca 2016r.
Pielgrzymka do Łagiewnik
   Wyjątkowość obrazu Jezusa Miłosiernego polega na tym, że powstał według wizji, jaką miała siostra Faustyna. Wilno. Rok 1934. Pracownia Eugeniusza Kazimirowskiego. Pierwszy obraz. Po nim powstają kolejne. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje obraz z kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. To właśnie tam skierowała swoje kroki nasza parafialna pielgrzymka 11 czerwca 2016r.
   Dwoma autokarami dotarliśmy na miejsce i przeszliśmy przez Bramę Miłosierdzia.
W Sanktuarium wzięliśmy udział w Mszy św., której przewodniczył ks. Proboszcz Mirosław Wądrzyk.
Razem z nim modliliśmy się wpatrzeni w obraz Jezusa Miłosiernego. Po Mszy św. udaliśmy się po kopię obrazu Jezusa Miłosiernego, która miała „zamieszkać” w naszym kościele. Bezpiecznie zapakowana ruszyła w drogę do naszej Parafii, a my udaliśmy się do Muzeum św. Siostry Faustyny oraz Kaplicy św. Józefa z obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, która jest częścią neogotyckiego zespołu klasztornego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Obraz znajdujący się we wnętrzu kaplicy został namalowany przez Adolfa Hyłę zgodnie z wizją Faustyny Kowalskiej. Poświęcony przez jej spowiednika – Józefa Andrasza – zasłynął wieloma łaskami i stał się rozpoznawalny na całym świecie. Ciało Sługi Bożej Faustyny w 1966r. przeniesiono do świątyni, dzięki czemu w 1968r. Karol Wojtyła wpisał ją na listę sanktuariów archidiecezji krakowskiej. W 1985 roku Jan Paweł II nazwał Łagiewniki „stolicą kultu Miłosierdzia Bożego”, gdyż w tym miejscu wraz ze śmiercią Faustyny został złożony dar orędzia Miłosierdzia, który zapisała w swym „Dzienniczku”. 01.11.1992 Franciszek Macharski wydał dekret ustanawiający kaplicę klasztorną pw. św. Józefa Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Od czasu beatyfikacji Siostry Faustyny (1993) jej doczesne szczątki jako relikwie spoczywają na bocznym ołtarzu pod obrazem Jezusa Miłosiernego. W balustradzie przed prezbiterium od 1994 roku jest marmurowy klęcznik z cząstką jej relikwii dla ich uczczenia przez pielgrzymów, którzy przybywają do tego miejsca.  17 czerwca 1997 modlił się tu Jan Paweł II (wydarzenie upamiętnia płaskorzeźba przy wejściu do kaplicy), a 27 maja 2006 roku nawiedził to miejsce papież Benedykt XVI (to wydarzenie upamiętnia druga płaskorzeźba przy wejściu do kaplicy).

Część pielgrzymów zdążyła również odwiedzić centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” Czas naglił. Ruszyliśmy w drogę powrotną, oglądając film „Faustyna”. Po przyjeździe do Nowej Wsi uroczyście wnieśliśmy obraz Jezusa Miłosiernego do naszego kościoła. Od tej chwili Jego miłosierne oczy będą towarzyszyć wszystkim mieszkańcom naszej miejscowości idących za przykładem św. siostry Faustyny. A płonąca przy nim świeca jest symbolem nieustannie płonącej Bożej Miłości do nas.

Zobacz GALERIĘ zdjęć.