Wspomnienie św. Rity z Cascii 2023

Święta Rita, znana również jako Święta Rita z Cascia, była włoską zakonnicą i świętą Kościoła katolickiego. Jej życie było pełne trudności i prób.

Jest szczególnie czczona jako patronka spraw trudnych i niemożliwych. Wielu ludzi zwraca się do niej z prośbą o wstawiennictwo w trudnych sytuacjach, zwłaszcza w sprawach małżeńskich, rodzicielskich i pojednania.

Święta Rita zmarła 22 maja 1457 roku, a jej kult szybko się rozprzestrzenił. W 1900 roku została beatyfikowana, a w 1904 roku kanonizowana przez papieża Leona XIII. Jej grobowiec w klasztorze augustianek w Cascia jest celem pielgrzymek i miejscem, gdzie wierni oddają cześć jej świętym relikwiom.

Również i w naszym kościele wspominaliśmy tę wielką świętą. Podczas uroczystych obchodów jej wspomnienia, odmówiliśmy litanię oraz koronkę za jej wstawiennictwem. Po uroczystej Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie róż - symbolu tej wielkiej świętej.

Święta Rita jest przykładem silnej wiary, wytrwałości i miłosierdzia. Ukazuje nam, że nawet w najtrudniejszych chwilach można odnaleźć siłę i nadzieję w modlitwie i zaufaniu Bogu. Jej świętość i wstawiennictwo przynoszą pociechę i pomoc wielu osobom na całym świecie.