Trzeciosobotnia adoracja - CZERWIEC 2024

”Jej przykład może być dla współczesnych kobiet skuteczną zachętą do uczestniczenia w budowie społeczeństwa, które będzie w pełni szanowało ich godność; społeczeństwa, które potrafi uznać mężczyznę i kobietę za równoprawnych uczestników uniwersalnego planu Bożego w stosunku do ludzkości. Wystarczy przyjrzeć się biografii tej kobiety, która umiała połączyć w sobie najwznioślejszą kontemplację i niezwykle śmiałą inicjatywę apostolską, by zdać sobie sprawę, że również dzisiejszym kobietom Brygida może udzielić przydatnych wskazówek odnośnie do tego, jak należycie stawiać czoło problemom związanym z rodziną, wspólnotą chrześcijańską, samym społeczeństwem” - mówił papież w Castel Gandolfo, 21 września 2002 r.

Wybór drogi życiowej jest ważny dla każdego człowieka. Święta Brygida potrafiła znaleźć własną. „Potrafiła tak milczeć, że słyszała samego Chrystusa. A kiedy czuła, że powinna mówić - napominała nawet papieży i królów.”

Bogactwo i pozycję wykorzystała, aby żyć w świętości. Była przykładną żoną i matką ośmiorga dzieci. Wychowanie swoich zlecił jej król szwedzki Magnus II.
W trakcie 28 lat małżeństwa jej mąż zmienia swoje upodobania, uczy się czytać i pisać. Zakłada w ich majątku dom dla ubogich i chorych. Po rocznej pielgrzymce do
Composteli, wstępuje w Szwecji do klasztoru Cystersów, gdzie umiera w 1344 roku.
Święta Brygida miała dar prorokowania. Do władców pisze listy, które pokazują im jak powinni rządzić chrześcijańscy władcy.

Nie poprzestaje na słowach. Zakłada Zakon Najświętszego Zbawiciela.

Pielgrzymuje. W Ziemi Świętej na Golgocie wpada w ekstazę - widzi wydarzenia Wielkiego Piątku, a w Betlejem -- objawienie o narodzeniu Syna Bożego.

Po powrocie umiera w Rzymie 23 lipca 1373 roku.

Papież Jan Paweł II ogłosił 1 października 1999 r. św. Brygidę, wraz ze św. Katarzyną ze Sieny i św. Edytą Stein, współpatronką Europy.

zamknij