Obecna sytuacja w Syrii - Program Rodzina Rodzinie

Nasza Parafia wkroczyła już w czwarty rok wspierania konkretnych rodzin w programie „Rodzina – Rodzinie”. Obecnie jest to 600 zł na miesiąc.

Wspieramy konkretnie rodzinę; Ibrahim Elias Warde oraz jego żonę Mounira Bahadi Kanoo mieszkającą w Aleppo. Mają 3 dzieci oraz mieszka wraz nimi owdowiała matkę Ibrahima. Ojciec ma bardzo niestabilną pracę, przez co rodzina ma problemy finansowe, szczególnie w okresie zimowym oraz we wrześniu przed powrotem dzieci do szkoły. Rodzina należy do kościoła katolickiego.

Obecna sytuacja w Syrii
Wojna wkroczyła już w swój ósmy rok trwania. Siły rządowe odzyskały większość terenów Syrii, jednak nadal ścierają się z grupami rebelianckimi, co uniemożliwia stabilizację w kraju.
  • W Syrii pomocy humanitarnej niezmiennie od 2016 roku potrzebuje 13 milionów osób, z czego ta pomoc nadal nie dociera do 8 milionów
  • Przed wojną w Syrii mieszkało 1,2 miliona chrześcijan. Dziś już tylko 450 tysięcy
  • 69% Syryjczyków żyje w skrajnym ubóstwie – tj. za mniej niż 1,9$ dziennie
  • 2,1 miliona dzieci nie chodzi do szkoły (36% wszystkich dzieci w wieku szkolnym)

Obecna sytuacja w Aleppo
Pod koniec 2016 roku linia frontu przesunęła się poza miasto, dzięki czemu znacząco poprawiła się sytuacja bezpieczeństwa. Wojna jednak nie zbliża się ku końcowi, na Syrię nadal nałożone są sankcje, utrudnione jest podróżowanie po kraju. Rodziny stoją przed ogromnym wyzwaniem odzyskania straconych lat nauki swoich dzieci, odbudowania szpitali i miejsc pracy. Sytuacja wielu z nich nadal pozostaje dramatyczna. Rodziny nadal potrzebują pomocy doraźnej.

Projekty Caritas Polska w Syrii
Od stycznia 2018 roku Caritas Polska nawiązała współpracę z ośrodkiem Hope Center w Aleppo, aby rozszerzyć zakres pomocy niesionej w Aleppo. Poza kontynuacją programu Rodzina Rodzinie rozpoczęto szereg inicjatyw o charakterze rozwojowym i edukacyjnym. Dzięki temu wsparciu część potrzebujących może rozpocząć żmudną drogę usamodzielniania się od pomocy z zewnątrz.

Każdy z nas jeśli tylko chce i ma pragnienie serca może wesprzeć przestawiona tutaj rodzinę składając dar serca do puszki i dar osobistej modlitwy za mieszkańców Aleppo