parafianowawies.info

Modlitwa za Ojczyznę i Strażaków w dniu 3 maja 2021 w Uroczystość Królowej Polski

"Wielka Boga-Człowieka Matko,
Najświętsza Dziewico…"
3 maja to dzień poświęcony Najświętszej Marii Pannie Królowej Polski
głównej Patronce Polski. Podczas Mszy św. o godz. 11.00 ks. proboszcz M. Duraj i ks. A. Ślęczka modlili się do Matki Chrystusa, polecając Jej opiece ojczyznę.

Prosili również razem z całą wspólnotą o wstawiennictwo dla strażaków, którzy każdego dnia są gotowi nieść pomoc wszystkim potrzebującym. Ich wielkie serca niejednemu z nas uratowały życie. Są z nami, służąc Bogu i człowiekowi.

W historii Polski i historii każdej polskiej rodziny jest wiele wydarzeń związanych ze szczególnym wstawiennictwem i opieką Matki Bożej.

Bolesław Chrobry miał wystawić w Sandomierzu kościół pod wezwaniem Matki Bożej, Władysław Herman, uleczony cudownie, jak twierdził, przez Matkę Bożą, ku Jej czci wystawił okazałą świątynię w Krakowie "na Piasku”, król Zygmunt I Stary przy katedrze krakowskiej wystawił ku czci Najświętszej Maryi Panny kaplicę (zwaną Zygmuntowską), Bolesław Wstydliwy wprowadził zwyczaj odprawiania Rorat w Adwencie, Jan Sobieski jako zawołanie do boju pod Wiedniem dał wojskom imię Maryi, Stefan Czarniecki przed każdą bitwą odmawiał Zdrowaś Maryja,  na palcu hetmana Stanisława Żółkiewskiego w czasie badania grobu znaleziono po wielu latach pierścień z napisem: Mancipium Mariae (własność Maryi).

„1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej obrał Maryję za Królową swoich państw, a Królestwo Polskie polecił jej szczególnej obronie. W czasie podniesienia król zszedł z tronu, złożył berło i koronę, i padł na kolana przed wielkim ołtarzem.” Matka Boża została Patronką Królestwa Polskiego.
Śluby Jana Kazimierza zostały spełnione dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

„Dnia 31 października 1943 roku papież Pius XII dokonał poświęcenia całej rodziny ludzkiej Niepokalanemu Sercu Maryi. Zachęcił równocześnie, aby aktu oddania się dopełniły wszystkie chrześcijańskie narody. Episkopat Polski uchwalił, że w niedzielę 7 lipca 1946 roku aktu poświęcenia dokonają wszystkie katolickie rodziny polskie; 15 sierpnia - wszystkie diecezje, a 8 września - cały naród polski. Na Jasnej Górze zebrało się ok. miliona pątników z całej Polski. W imieniu całego narodu i Episkopatu Polski akt ślubów odczytał uroczyście kardynał August Hlond.”

Odnowienie ślubów jasnogórskich nastąpiło w 1956 roku. Uwięziony Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński obecny był symbolicznie poprzez wiązankę biało – czerwonych kwiatów na pustym tronie. W czasie uroczystości odczytano ułożony przez niego akt odnowienia ślubów narodu, a 3 maja 1966 roku już osobiście, w obecności Episkopatu Polski oddał naszą ojczyznę w macierzyńską niewolę Matki Bożej.

Dzięki Jej opiece przetrwaliśmy wiele „burz” i mamy nadzieję, że siła Jej matczynej miłości nigdy nie osłabnie…