Informacje dot. wyborów do Rady Parafialnej

Ks. Biskup Roman Pindel postanawia, że kadencja aktualnych Parafialnych Rad Duszpasterskich zakończy się 14 lutego 2022 roku, a do dnia 13 marca 2022 roku należy przeprowadzić wybory i ukonstytuować Parafialną Radę Duszpasterską w nowym składzie.
W związku z tym przez kolejne 2 niedziele do 20 lutego można można zgłaszać kandydatów do Rady Parafialnej, kartę z nazwiskami i uzasadnieniem prosimy wrzucić do wystawionej urny.

W niedzielę 27 lutego będzie można pobrać specjalne karty na których będą nazwiska proponowanych kandydatów. Należy wybrać tylko jedną kandydaturę i w niedzielę 6 marca poprawnie wypisaną kartę wrzucić do urny. Po podliczeniu głosów Komisja ogłosi wyniki głosowania, (3 osoby z największą ilością głosów wchodzą do Rady Parafialnej).

DEKRET Ks. Biskupa
W nawiązaniu do dekretu z 4 stycznia 2021 roku (L. dz. 7/2021) przedłużającego na czas nieokreślony kadencje Parafialnych Rad Duszpasterskich w naszej diecezji w związku ze stanem epidemii, mając na uwadze znowelizowany 22 grudnia 2021 roku Statut Parafialnych Rad Duszpasterskich w Diecezji Bielsko-Żywieckiej (L. dz. 2176/2021) postanawiam, że kadencja aktualnych Parafialnych Rad Duszpasterskich zakończy się 14 lutego 2022 roku, a do dnia 13 marca 2022 roku należy przeprowadzić wybory i ukonstytuować Parafialną Radę Duszpasterską w nowym składzie.

WYBORY DO RADY PARAFIALNEJ!
W skład rady wchodzą trzy grupy członków:
z urzędu;
mianowani przez proboszcza parafii;
wybrani przez parafian.
Z urzędu do rady należą:
proboszcz, pełniący równocześnie funkcję przewodniczącego rady;
wikariusz
katecheta
Z mianowania proboszcza do rady należą:
przedstawiciel instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego zamieszkujących i pracujących na terenie parafii;
przedstawiciel osób świeckich zaangażowanych w pracy duszpasterskiej w parafii (nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej, organista, kościelny itp.);
przedstawiciel wspólnot modlitewnych działających w parafii;
przedstawiciel ruchów i stowarzyszeń katolickich działających parafii;
przedstawiciel ruchów ewangelizacyjnych działających w parafii;
przedstawiciel Służby Liturgicznej;
przedstawiciel młodzieżowych grup duszpasterskich;
przedstawiciel zespołu charytatywnego;
osoba, której obecność w radzie zostanie przez proboszcza uznana za korzystną dla realizacji jej celu i zadań.
Liczba reprezentantów wszystkich grup nie może być większa niż dziewięć (z każdej grupy po jednej osobie).
Członkowie z wyboru są wybierani według zasady:
       w parafiach do 5000 wiernych - trzy osoby,
Członkiem z wyboru może być praktykujący katolik, mający stałe zamieszkanie w parafii, pełnoletni, odznaczający się roztropnością, wolny od kar kościelnych i cieszący się dobrą opinią wśród parafian.

Przez kolejne 2 niedziele do 20 lutego można można zgłaszać kandydatów do Rady Parafialnej, kartę z nazwiskami wrzucić do wystawionej urny. W niedzielę 27 lutego będzie można pobrać specjalne karty na których widnieć będą nazwiska proponowanych kandydatów i w niedzielę 6 marca poprawnie wypisaną kartę wrzucić do urny . Należy wybrać tylko jedną kandydaturę. Po podliczeniu głosów Komisja ogłosi wyniki głosowania, (3 osoby z największą ilością głosów wchodzą do Rady Parafialnej).